Stomatoloski materijali

STOMATOLOSKI MATERIJALI

Stomatoloski materijali obuhvataju obuhvataju široku paletu proizvoda koji se koriste u savremenoj stomatologiji. Stomatoloski materijali se dele na: stomatoloske materijale za uzimanje otiska, materijale za ispune, materijali za prkrivanje zuba,  podloge i cementiranje, materijale koji imaju primenu u endodonciji, materijale za privremene radove, stomatoloske materijale za implantate.

Stomatoloski materijali za uzimanje otiska: A silikoni, C silikoni, polietri, alginati, materijali za registraciju zagrižaja,  voskovi, materijali za retrakciju gingive i hemostazu.

Prva grupa stomatoloskih materijal su A silikoni su adicijski silikoni i odlikuju se hidrofilnim svojstvima, optimalno  vreme vezivanja, visoka preciznost, visoka elastičnost štiti od kidanja materijala prilikom vađenja iz usta, dimenzionalna stabilnost, spojivi su sa svim A silikonskim materijalima za korekciju. Ovi stomatoloski materijali se lako pripremaju i imaju mogućnost odloženog izlivanja otiska sto povećava spektar njihove primene.  Koriste se kao korekcijski stomatoloski materijali, odlični su za uzimanje otiska za implantate, kao i u formiranju krunica i mostova.
C silikoni, korekcioni hidrofilni  stomatoloski materijali, imaju nisku viskoznost i dobru primenu u reprodukciji anatomskih detalja usne duplje, čime dobijate veoma precizne otiske, zahvaljujuči svojim osobinama  našli su primenu u fiksnoj protetici.
Polietri su hidrofilni stomatoloski materijali sa dobrom rigidnošću. Omogućavaju dugo vreme rada i veoma se lako vade iz usta pacijenta. Indikacije: kod uzimanja funkcionalnih otisaka, fiksacijskih otisaka, otisci za krunice, mostove, kod inleja i onlejna, i otisci za implantate.
Alginati spadaju u elastične otisne mase koje se korist za uzimanje anatomskog otiska. Prednosti alginatnih masa u odnosu na druge stomatoloske materijale je primena kod bezubih vilica, podminiranih alveolarnih grebenova, otiska krezubih vilica gde su zubi dislocirani, kao i kod otiska zuba antagonista. Nedostatak ovih stomatoloskih materijala je nedostatak elastičnosti koji uslovljava ponavljanje uzimanja otiska ukoliko dođe do odvajanja, jer se materijal ne vraća, takođe zahteva izlivanje u roku od 15 minuta, jer se alginat na vazduhu suši, voda isparava i on se kontrahuje, i dugo vreme vezivanja u ustima 3- 7 minuta je jedan od nedostataka ovih stomatoloskih materijala.
Termoplastične mase se koriste za uzimanje otiska kod zuba antagonista, kod formiranja ventilnog ruba za funkcionalne otiske. Ovi stomatoloski materijali imaju prednost da se otisak može više puta ponoviti, ponovnim zagrevanjem materijala. Nedostatak je lako lomljenje otiska pri hlađenju. Termoplastične mase se ne smeju koristiti kod podminiranih alveolarnih grebenova.
Voskovi su posebna vrsta stomatoloskih materijala koji su našli primenu kod izrade zagrižajnih bedema, modelovanja proteznih ploča, u pripremi anatomskog modela za izradu individualnih kašika, kao i za ragistraciju zagrižaja.
.